Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Resi beyıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mahirı oldu. Uzmanlık sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat Doğu Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kafakanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Kurulu’nun ilk başkanı olarak işlev aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Kafakanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher mebdeladı. Ilmî yayınlarda da tehlikeli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün kasılmaunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Patronaj Kuruluna da iki devir reislik fail Doğramacı 1968 senesinde mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sağlık bilimleri düzında çok adetda bilimsel makalesi, kitap çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayırlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Pasış, Adalet ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birbir hayli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve pek çok millî büyüklenme Doğramacı’ya en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Millet Meclisi kendisine Talih Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten yazgıı çocuklara, körpelere ve bütün insanlığa görev aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunmuş olduğu ulamalarla sağlık, eğitim ve fen muhtevain yarattığı kurumlarla baştan sona yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Elf Bar
Next post Kerem Hasanoğlu Babası
Seo Fiyatları https://silemarangoz.name.tr/ https://artvinhaberler.name.tr/ https://gundempostasi.name.tr/ https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ https://acildurumkiti.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al